Results & Reports 2015

Latest News, Results & Photos can also be found on our Facebook Page

follow me on facebook  

NL&RC Finals 2015 - Brailes

After a very cold start it turned into the most wonderful day for the NL&RC Finals, Brailes Playing Fields, on Sunday 25th October 2015

Open Heat Results

Simulated Coursing Champion was Billy Rowland’s BONNIE and Reserve was Ian McMahon’s ROE

Under 23" Racing Champion was Ron Cockerton’s PIP and Reserve was Maggie Orr’s SOLLY

23" & Over Racing Champion was Tish Curran’s MOUSE and Reserve was Nick Francis’ DELTA

Hurdle Racing Champion was Jason Carr’s STANLEY and Reserve was Maggie Orr’s TORIN

National FINALS results

Fit and well-matched dogs in the Simulated Coursing led to some excellent runs through the heats in a really good competition. The Simulated Coursing Champion was Carole Brannan’s APACHE and Reserve was Billy Rowland’s BONNIE.

Under 23" Racing Champion was Jason Parkin’s MITZY and Reserve was Ron Cockerton’s FEN

23" & Over Racing Champion was Ron Cockerton’s BRODI and Reserve was Paul Stevens’ BLUE

Hurdle Racing Champion was Jason Carr’s STANLEY and Reserve was Mike Nash’s JOE

In the Show

Junior Handler Champion was 9 year old Mason Randall with DELTA and Reserve was 12 year old Kaci Taylor with MISTY

Members' Champion in the Open Class was Ian McMahon with ROE.

ROE went on to win the National Members’ Championship, where a tough decision for second place saw Chris Snowden’s LILLY placed Reserve Champion ahead of John Crossling’s ALFIE.

Puppy Champion was Lauren Thomas’ BOW and Reserve was Lorraine Miller’s LEWIS

Show Champion was John Crossling’s TED and Reserve was Elaine Williams’ MILO.

A huge Thank You, as always, to all Judges, crew and helpers, but also to the competitors who travelled from all corners of the Country for what was a truly wonderful day.

Hampshire Country Sports Day 2015

Simulated Coursing Champion was Lana Gazder’s SHY and Reserve was Paul James (Junior)’s SOCKS

Under 23" Racing Champion and Reserve was Tracey James’ WINNIE and FLY respectively

23" & Over Racing Champion was Nick Francis’ MISTY and Reserve was Lynda Major’s TRIX

Have-a-go Obedience 1st  Rosie Reid with PIXEL  2nd Luke Kinnard with DODGER   3rd  Luke Kinnard with MERLIN and Paul James (Junior) with SOCKS

Junior Handler Champion was Oliver Hayes with ROXY.

Terrier Puppy Champion was Adele Sherwood’s NANCY and Reserve was Rachel Rice’s GHILLIE

Champion Terrier was Dennis O’Donohugh’s SEB and Reserve was Tracey James’ TEQUILA.

NL&RC Members' Champion was Patrick Brannan with CHASE

Lurcher Puppy Champion was Nick Francis’ MISTY and Reserve was Sarah Williams’ PADDY

Champion Lurcher was Ryan Purdie’s POPPY and Reserve was Lydia Kempster’s TWIX.

Huge thanks to all who helped make the day such a success

Chatsworth 2015

Click here for full results list from Chatsworth 2015

Llandeilo Agricultural Show 2015

Racing Results:

Hurdles Champion was Ann Jenkins’ ROSA and Reserve was Cerys Daniels’ MOLLY Simulated Coursing Champion was Colin Brown’s BRYN and Reserve was Patrick Brannan’s CHASE Under 23" Racing Champion was Andrew Cole’s RUBY and Reserve was Charlie Rowlands’ BONNIE. 23" & Over Racing Champion was Colin Brown’s BROOK and Reserve was Ann Jenkins’ ROSA
 
Most enjoyable day on Saturday 15th August in South Wales - with thanks to all who helped to crew this event.

Showing Results:

Junior Handler Champion was 13 year old Teegan Collins with PADDY and Reserve was A Raymonds with CHARLIE.  NL&RC Members' Champion was Paul James with BROOK.  Lurcher Puppy Champion was Craig Williams’ TEDDY and Reserve was Rebecca Woods’ EVE.  Lurcher Champion was Fran Mawby’s SKY and Reserve was Carole GILLAM’s BRYN.  Terrier Puppy Champion was C. Williams’ POPEYE.   Terrier Champion was Mr Matthews’ GEORGE and Reserve was D. Davies’ GEORGE.

Whippet Puppy Champion was Karon Ball’s APRIL. Whippet Champion was A Collins’ TUG and Reserve was A Hall’s LANA

Thanks to Llandeilo Agricultural Society for the cups and rosettes, and to all who helped on the day.

Holkham Country Fair 2015

Saturday

Simulated Coursing Champion was Carole Brannan’s APACHE and Reserve was Andrew Ringwood’s ZEPHYR Under 23" Racing Champion and Reserve was Phil Fowler’s NOBBY and CHALKIE respectively 23" & Over Racing Champion was Jason Carr’s STANLEY and Reserve was Emma Creed’s DUKE.

It was really great to see some new interest in the obedience competition, with Andrew Ringwood’s ZEPHYR taking the Novice Obedience Champion and Reserve Novice Obedience Champion was Tim Pearce’s RANNI.  The Obedience Champion was Lana Gazder’s SHY.Junior Handler Champion was 11 year old Lily Kerton with MILO Members' Champion was Rod Clark with BRIDIE Puppy Champion was Christine Clark’s VINNY and Reserve was Kim Gooding’s MARTHA Show Champion was Claire Lawrence’s PINTO and Reserve was John Hoyland’s DANAN.
 
Huge thanks to all who supported us, as well as the judges, stewards and helpers.
 
Sunday
 
Simulated Coursing Champion was Carole Brannan’s SOX and Reserve was Steve Beckham’s BEAU. Under 23" Racing Champion was Fiona Futcher’s CHASE and Reserve was Carole Brannan’s CHINTZ 23" & Over Racing Champion was Charli Hows’ FREDDIE and Reserve was Ron Cockerton’s BRODIE
 
Elaine Williams had a good day in the Novice Obedience with Champion and Reserve taken by Astra and Milo respectively. The Open Obedience was won by Carole Brannan with COTTON.
 
Junior Handler Champion was Alexis Cragg with BRANDY Members' Champion was again Rod Clark with BRIDIE Puppy Champion was Emma Creed’s TIPPER and and Reserve was Roger Dawbarn’s SPICE Show Champion was Jason Futcher’s DODGER and Reserve was Tim Craggs’ SHADOW
 
Thanks as always to all the Judges, stewards and helpers and all the competitors who supported us in the rain. Photos have been added to the Holkham 2015 Album on Facebook.

Dogs Unleashed at Bakewell 2015

Saturdays Results

Simulated Coursing Champion was Christian Green’s POPPY and Reserve was Emma Sandham’s SKY 

Under 23" Racing Champion was Jason Parkin’s MITZY and Reserve was Graham Burton’s TJ

23" & Over Racing Champion was Ron Cockerton’s BRODI and Reserve was Stuart Gledhill’s INDIE 

Rob Nelthorpe took Obedience Champion and Reserve with CLEMENTINE and DRAFT respectively

The Simulated Coursing for Terriers was won by Peter’s Jack Russell MAX with Patrick’s novice Staffordshire BOSS coming Second.

Sundays Results

Simulated Coursing Champion was Carol Brannan’s APACHE and Reserve was Emma Sandham’s SKY

Under 23" Racing Champion was Dawn Havenhand’s IZZY and Reserve was Trevor Royston’s STIG

23" & Over Racing Champion and Reserve were Paul Stevens’ SMUDGE and BLUE respectively

Obedience Champion was Rob Nelthorpe’s DRAFT and Reserve was Carol Brannan’s COTTON

In the Terrier Show, Puppy Champions was Richard Williams’ Patterdale BUCK, Overall Champions was Joe Newsome’s Jack Russell MEG and Reserve was Gemma Baron’s Lakeland REN.  The entered class was won by Joseph Hawkins with FLASH.

Staffordshire Terrier BOSS, having tried the Simulated Coursing for Terriers only yesterday, went on to win it for Patrick from a full card of 32 dogs, and Reserve was Sue’s JASMINE.

In the Lurcher Show:

Junior Handler Champion was 11 year old Grace Hawkins with SHIFTY

Members' Champion was Geraint Hughes’ CELT

Puppy Champion was Geraint Hughes’ GWEN and and Reserve was Julie Tinsley’s KIPPER

Show Champion was Iwan Jones’s PATCH and Reserve was Paul Stevens’ BLUE

Thanks to everyone who contributed to a fantastic show of dogs. Click here for Facebook photo Album.

Duncombe Park - North Yorkshire 2015

A windy but otherwise fine day in the beautiful setting of Duncombe Park, North Yorkshire saw the usual good entries in terms of both numbers and the standard of the dogs.

Results

Junior Handler Champion was 5 year old Kelsey Maxwell with FIZZ, and Reserve was 11 year old Kieran Fox with SID.  Best Veteran was Christine Clark’s MOUSE, and Andrew McQuillan won the Pairs class with RUBY and LOKI.  The best sight-hound was Julie Doherty’s Saluki SPOT.  Chris Snowden’s LILLY won the NL&RC Members’ class, and also the Working Lurcher class.  Puppy Champion was Jessica Malcolm-Day’s LOLA, and Reserve Puppy was Daniel Fox’s SID.  Colin Baker’s KEERA was the best Puppy Under 6 months.  Overall Show Champion was Lewis Jenkinson’s NED, with William McKeown’s BROOK in Reserve. 

With thanks to Judge John Slack, and to Margaret Hague and her team for organising another excellent show. Click here for Facebook photo album.

Raptor Fair, Chetwynd Park 2015

Sunday

Over 23" Racing Champion was Paul James's BROOK and Reserve was Ron Cockerton's BRODIE.  Under 23" Racing Champion was Ron Cockerton's FEN and Reserve was Maggi Orr's SOLLY.  Simulated Coursing Champion was Maggi Orr's ARAF and Reserve was Cerys Daniel's MOLLY.

Monday

Simulated Coursing Champion was Mark Ellis’ JIM and Reserve was Jason Futcher’s DODGER Under 23" Racing Champion was Helen Hulland’s BELLE and Reserve was Alys Hulland’s BO 23" & Over Racing Champion was Maggie Orr’s ZED and Reserve was Ron Cockerton’s BRODIE.

In the show: Junior Handler Champion was Jason Hughes with JODY NL&RC Members' Champion was John Crosling’s ALFIE Terrier Puppy Champion was Catilin O’Brian’s RUSTY and Reserve was Joe Newsome’s MEG Terrier Champion was Lisa Holdway’s FINLEY and Reserve was Richard Williams’ BUCK Lurcher Puppy Champion was Elaine Williams’ MILO and Reserve was Geraint Hughes’ GWEN Lurcher Champion was Iwan Jones’ PATCH and Reserve was Paul James’ BROOK

NL&RC would like to thank all the Judges Stewards and crew for their help and support throughout the weekend.

showing line up